Prisidėk išsiųsdama laišką sprendimų priemėjams
Kodėl?
Nes Palestinos valstybės pripažinimas yra vienas iš būdų užbaigti Izraelio vykdomą civilių žmonių žudymą Palestinoje bei sudaryti sąlygas taikos Viduriniuose Rytuose užtikrinimui.
Šiuo metu Palestinos valstybę pripažįsta 145 valstybės, tai yra 75 proc. pasaulio šalių, tačiau Lietuva nėra viena iš jų.
Esame įsitikinę, kad pripažintas valstybingumas ir visavertė narystė Jungtinėse Tautose suteiktų Palestinai diplomatinių įrankių ir svorio neišvengiamose taikos derybose su Izraeliu, leistų siekti ugnies nutraukimo, karo baigties ir imtis fizinio bei politinio Gazos atkūrimo. Su milžinišku liūdesiu ir užuojauta stebime Palestinos civilių gyventojų kančias ir manome, kad nuo Palestinos situacijos priklauso viso regiono, jo šalių ir gyventojų ateitis.
Koks veiksmas?
Mes, KArtu bendruomenė, siekiame solidarizuotis su daugiau nei trečdaliu Palestinos valstybingumą remiančių Lietuvos piliečių ir drauge paraginti mūsų politikus veikti. Kviečiame tai padaryti siunčiant elektroninius laiškus ir priversti juos priimti šį neatideliotiną sprendimą.
Ką daryti?
- Išsiųsk el. laišką Lietuvos sprendimų priėmėjams – tai užtruks tik minutę. Jau suformavome laiško tekstą, jį tiesiog gali nukopijuoti ir išsiųsti savo asmeniniu elektroniniu paštu. Jei turi laiko, laiško tekstą gali pakeisti arba sukurti savo. Laiško tekstą ir adresatų kontaktus rasi žemiau.
- Skleisk žinią savo socialiniuose tinkluose. Privalome į šį veiksmą įjungti kuo daugiau žmonių.
Kam siųsti?
kanceliarija@prezidentas.lt
urm@urm.lt
lrvkanceliarija@lrv.lt
urk@lrs.lt
erk@lrs.lt
priim@lrs.lt
Laiško tekstas
Aš, [vardas pavardė], raginu Lietuvos valdžios atstovus: Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą, Ministrę pirmininkę Ingridą Šimonytę, Užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį, Seimo užsienio reikalų komitetą, Europos reikalų komitetą, Seimo narius imtis iniciatyvos ir pripažinti suverenią Palestinos valstybę.
Pripažintas valstybingumas ir visavertė narystė Jungtinėse Tautose suteiktų Palestinai diplomatinių įrankių ir svorio neišvengiamose taikos derybose su Izraeliu. Pripažintas valstybingumas leistų Palestinai siekti ugnies nutraukimo, karo baigties ir imtis fizinio bei politinio Gazos atkūrimo.
1948 metais įvykęs Izraelio valstybės įsikūrimas sutapo su to paties Izraelio vykdomu vietinių gyventojų palestiniečių etniniu valymu, kurį pastarieji vadina Nakba – katastrofa. Vadovaudamasi sionizmo ideologija, Izraelio valdžia nuolat pažeidinėja palestiniečių gyventojų teises, vykdo politinę, ekonominę ir socialinę palestiniečių diskriminaciją, kuria apartheido sistemą neoficialiai skatindama ir pritardama nelegalioms statyboms ir naujakurių gyvenviečių bei jų infrastruktūros plėtrai. Taip pat ji sistemingai blokuoja palestiniečių judėjimo laisvę, jų galimybę naudotis sveikatos apsaugos ir kitokiais fizinį išlikimą garantuojančiais resursais. Ši padėtis kuria nesaugumą visame regione, skatina paties Izraelio nesaugumą ir militarizaciją, kursto abipusį smurtą ir kraujo praliejimą, fanatizmo stiprėjimą, mažina pasitikėjimą tarptautinės teisės galia ir galimybę užbaigti konfliktą. Tam tikra dalis Izraelio visuomenės nepalaiko ekspansionistinės dešiniųjų valdžios politikos, rengia protesto akcijas.
-
- Šiuo metu Palestinos valstybę pripažįsta 145 valstybės, tai yra 75 proc. pasaulio šalių. Ją pripažįsta šios Europos Sąjungos šalys: Švedija, Kipras, Vengrija, Malta, Čekija, Lenkija, Slovakija, Rumunija, Bulgarija, Ispanija, Airija, Norvegija, Slovėnija. Palestinos pripažinimas yra būtinas būdas kartu su kitomis šalimis Lietuvos valstybei sustabdyti vykdomas Gazos ir Vakarų kranto okupacijas. Palestinos pripažinimas yra būtina sąlyga taikos regione užtikrinimui. Jis suteiks Palestinos gyventojams tautų apsisprendimo teisę ir leis šios šalies atstovams pasisakyti tarptautiniu mastu. Dviejų valstybių sprendimas neįmanomas, jei vienos iš jų – Palestinos – nėra pasaulio politiniame žemėlapyje.
- 2024 08 02 dieną pasirodžiusi „Baltijos tyrimų” apklausa parodė, jog 33 procentai Lietuvos gyventojų mano, kad Lietuva turėtų pripažinti Palestinos valstybę. Kaip skelbiama, 39 procentai gyventojų neturi nuomonės šia tema. 18 – 29 metus turinčių apklaustųjų grupėje Palestiną palaikančiųjų skaičius net aukštesnis – 36,7 procentai. Pastebėta, jog palaikančių Palestinos pripažinimą galimai yra daugiau, bet, galimai patirdami viešumos spaudimą, jie bijo pasisakyti. Tai, kad Palestinos pripažinimui prieštarauja mažuma Lietuvos gyventojų, dar labiau skatina mus raginti Lietuvos vyriausybę ir parlamentą pripažinti Palestinos suverenumą.
- Dar labiau pripažinti Palestinos valstybę skatina Izraelio valstybės puolimas, po 2023 metų spalio 7-osios grupuotės Hamas atakų prasidėjęs Gazos ruože. Vis daugiau pasaulio institucijų ir ekspertų Izraelio karą su Hamas laiko genocidu, nukreiptu ne tik prieš šią grupuotę, bet ir prieš civilius ruožo gyventojus, taip pat moteris ir vaikus. Bombarduojamos ligoninės, mokyklos, maldos namai, taikiniu tampa humanitarinės pagalbos teikėjos ir žurnalistai. Daugiau nei milijonas Gazos gyventojų yra priversti trauktis iš savo namų, jiems gresia badas. Nors tarptautinės organizacijos, įskaitant Tarptautinio teisingumo teismą, paragino Izraelį nutraukti ugnį, karo veiksmai nesiliauja, o Izraelio valdžios retorika palestiniečių atžvilgiu rodo, kad taikiam konflikto sprendimui kuriamos nuolatinės kliūtys.
Kviečiu ir raginu Lietuvos valdžios institucijas kuo greičiau imtis Palestinos valstybės pripažinimo svarstymo ir prisidėti prie smurto šiame regione nutraukimo.